KLUB MIŁOŚNIKÓW AUSTRALII I OCEANII w Bydgoszczy  

Brisbane - Mt Coot-Tha

Drukuj
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Mt Coot-Tha
Mt Coot-Tha

Taras widokowy

Mt Coot-Tha

Taras widokowy

Mt Coot-Tha

Widok na CBT

Wzgórze Coot-Tha jest oddalone od centrum Brisbane zaledwie 7 kilometrów i 15 minut drogi. To jest punkt, który należy odwiedzić.

Na samej górze znajduje się rozległy taras widokowy, sklep z pamiątkami, kawiarnia Kuta oraz restauracja Summit. Jeśli chcesz uświetnić jakąś chwilę swego życia, zarezerwuj stolik pod oknem z widokiem na miasto i CBD. Spiesz się jednak, restauracja Summit jest bardzo szybko zarezerwowana po ostatni stolik. Będąc tam skosztuj tutejszych specjałów nie tylko z części karty w słodkościach, ja polecam mięso z kangura w żurawinach... yami!

Mt Coot-Tha, której oryginalna nazwa to One Tree Hill, została zadeklarowana jako publiczny teren rekreacyjny w 1880 roku. Nowa nazwa została zaczerpnięta od aborygeńskiej nazwy określającej miejsce dzikiego miodu. Aż do 1918 roku stał tutaj jeden szałas, który zamieniono potem na nowy kiosk i małą kuchenkę. Stało się tak po tym jak Brisbane City Council przejął administrację wzgórzem. Sam kiosk został rozbudowany w ciągu lat i urządzono punkt widokowy w 1951 roku. W 1953 roku punkt widokowy przejęło małżeństwo Chapman i od tej pory furorę robiły tutaj ich ciastka drożdżowe podawane z dżemem i bitą śmietaną, popularnie zwane SCONES.

W 1966 roku urządzono przetarg na zarządzanie punktem widokowym. Nowa administracja miała zająć się także budową nowoczesnej restauracji o wysokiej jakości, kafeterii na powietrzu, 4 fontann i miejscu do zabawy przy muzyce. Cztery lata później zostały otwarte u podnóża planetarium i ogrody botaniczne.

W 1982 roku troje ludzi biznesu: Russel Barrett, jego siostra Jacqueline oraz Jim Herok przejęli administrację wzgórzem rekreacyjnym i zarządzają dzisiejszą restauracją Summit. Summit została wybrana na najlepszą Restaurację Turystyczną w 1987 roku i choćby z tych względów administratorzy podpisali kolejną umowę na 25 lat zarządzania nią.

Będąc na Mt Coo-Tha możesz odwiedzić Brisbane Botanic Garden oraz Planetarium Sir Thomas’a.

Brisbane Botanic Garden - otwarte jest codziennie od 8 rano do 17:00 dla zwiedzających, oferują wycieczki self-guided po 52 hektarowym ogrodzie jak i te z wolontariuszem przewodnikiem.

Sir Thomas Planetarium - www.brisbane.qld.gov.au/planetarium, www.stbp.ramib.net

Przedruk: australiana.pl