KLUB MIŁOŚNIKÓW AUSTRALII I OCEANII w Bydgoszczy  

Brisbane - Historia Miasta

Drukuj
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Brisbane - Historia Miasta
Customs House

Customs House

Początki "europejskiej" historii miasta sięgają 1824 roku kiedy to na Redcliff założono kolonię karną, gdzie zsyłano najbardziej zatwardziałych złoczyńców. Ze względu jednak na brak wody oraz niechęć Aborygenów, John Oxley przeniósł obóz na tereny współczesnego miasta. Zachwycony klifami u ujścia rzeki nazwał ją Brisbane na cześć Gubernatora NSW Sir Thomasa Brisbane. Tutaj kolonia pozostała przez kolejne 17 lat. W kilka lat po likwidacji kolonii karnej ziemie oddano w ręce wolnych osadników.

Brisbane 1862r.

Brisbane 1862r.

W roku 1859, kiedy to Brisbane stało się stolicą niezależnej kolonii Queensland, populacja wzrosła aż do prawie 6 tysięcy mieszkańców. Budynkami, które przetrwały tamte czasy i stanowią obraz rozwijającego się ówcześnie miasta są Old Government House - dzisiejszy budynek władz uczelni, oraz Customs House - mieszczący dzisiaj restaurację z galerią. Z 1930 roku pochodzą kolejne budowle: City Hall i Masonic Temple oraz największy projekt, budowa Story Bridge.

1901r. Queen Street Mall

1901r. Queen Street Mall

Ciężkie momenty nadeszły z początkiem lat trzydziestych, które przyniosły bezrobocie a potem II Wojnę Światową, wraz z którą większą część Brisbane zamieniono w koszary wojskowe. W mieście stacjonowały tysiące amerykańskich żołnierzy, a swą siedzibę miał tutaj Amerykański Generał Douglas MacArthur, głównodowodzący kampanią południowo-zachodniego Pacyfiku. Wojna przyniosła miastu także zwiększenie populacji prawie do 750  tysięcy ludzi i napięcia pomiędzy Amerykanami i Australijczykami, czego skutkiem były zamieszki uliczne w Listopadzie 1942 roku ("battle of Brisbane").

Most w Redcliffe

Most w Redcliffe

Po zakończeniu wojny, wraz z emigrantami zawitał do miasta przemysł a przedmieścia rozkwitły nowymi domami skupiając uwagę i wysiłki władz na rozbudowie infrastruktury miasta: budowie dróg, sieci wodno-kanalizacyjnej i elektryczności.

1875r. Most Wiktorii

1875r. Most Wiktorii

Niestety powódź w roku 1974 przyniosła spore straty miastu i wielu ludzi wyjechało z Brisbane. Życie straciło wtedy 16 osób, a straty materialne oszacowano na 300 milionów AUD$. Dopiero dwie duże imprezy na skalę światową spowodowały odrodzenie się miasta i jego dalszy rozwój. Pierwszą z nich były Igrzyska Państw Wspólnoty Brytyjskiej w 1982 roku, drugą zaś EXPO'88. Te olbrzymie imprezy spowodowały nie tylko powrót dużego kapitału i napływ ludności, ale także nowy współczesny wizerunek miasta.

Dziś nic już nie pozostało z dawnej kolonii karnej. Dzisiejszego zrelaksowanego życia Brisbane zazdrości reszta Australii a Queensland jest najchętniej odwiedzaną częścią kontynentu także dla samych Australijczyków.

Przedruk: australiana.pl