KLUB MIŁOŚNIKÓW AUSTRALII I OCEANII w Bydgoszczy  

Brisbane - South Bank

Drukuj
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
South Bank
South Bank

South Bank

W 1825 roku kolonia zasiedleńcza przeniosła się z Redcliff do Brisbane. W tych czasach roślinność South Bank została opisana jako jedno z najbardziej czarujących miejsc Brisbane. Ogromna dżungla we wschodniej części skupiała drzewa, krzewy winne, kwitnące pnącza, wysokie imponujące palmy, paprocie giganty oraz ponad 100 rożnych odmian samej paproci.

Kiedy w 1982 Brisbane zostało gospodarzem Commonwealth Games, otrzymało ogromne środki finansowe na rozbudowę infrastruktury miasta. Po wygranej na urządzenie Expo w 1988 roku, została zaprojektowana okolica South Bank a w niej przepiękny park rekreacyjny, który urzeka każdego swą urodą i jednocześnie funkcjonalnością. To tutaj mieszkańcy Brisbane spędzają weekendy, chodzą do teatru czy na wystawy. South Bank Parklands ma niesamowicie wiele do zaoferowania i kiedy wydawać by się mogło, że już wszystko zostało zrobione, wciąż przybywa nowych obiektów kulturalnych i rekreacyjnych.

South Bank Parklands
Convention Centre

Convention Centre


Bougainvillea

Bougainvillea

Symbolem South Bank stały się altany wiodące wzdłuż parku o długości przeszło jednego kilometra. Ten ogrodniczy cud składa się z 443 wijących się wąsów połączonych ze sobą stalowymi linkami. Wąsy te pokryte są wijącą się rośliną południowo amerykańską - bougainvillea o purpurowych kwiatkach. Pracownicy parku starannie przycinają krzewy i dożywiają roślinkę zachęcając do tak bujnego wzrostu jaki widzicie na zdjęciach.

South Bank i jego roślinność nie traci jednak uroku z nadejściem nocy. Wieczorem, altanowe wąsy świecą delikatnie żółtym światłem. Nigdy nie zapomnę mojej pierwszej wizyty w South Bank Parklands. Kwitnące na różowo kwiatki i cień jaki znalazłam pod wijącą się altaną, urzekły mnie niesamowicie i od tego momentu jest to zdecydowanie moje ulubione miejsce w Brisbane. Nawet w zimie, kiedy kolor kwiatków bougainvillea jest nieco mniej intensywny z powodu suszy, ogród wciąż wygląda imponująco, zachęcając odwiedzających do spacerów.

Park South Bank znajduje się na 17 hektarach ziemi i jest dostępny dla każdego przez cały rok. Te 17 hektarów to ogrody tropikalne, skrawek lasu polodowcowego i sztucznie usypana laguna. Park oferuje chwile relaksu dla każdego, place zabaw dla naszych milusińskich, ścieżki rowerowe, oraz 14 urządzeń do barbecue i plażę strzeżoną cały rok. Nie mogę tu nie wspomnieć o coweekendowych bazarkach sztuki, kultury i rzemiosła.

Dla spędzających tutaj długie chwile polecam sieć barów na skromną kieszeń, a dla tych z pełną kieszenią jedną z tutejszych restauracji. Sama osobiście uwielbiam turecką restaurację Ahmet, która oprócz rozpływającego się po prostu w buzi jedzenia urządza w piątki i soboty pokazy tańca brzucha.

Odwiedzaj często stronę South Bank Parklands by dowiedzieć się jakie imprezy przyszykowano dla bywalców Suncorp Piazza, amfiteatru medialnego. Warto odwiedzić coroczny Festiwal Tańców Latynoamerykańskich by poduczyć się Salsy.

Centrum Wystawowo Kulturalne
South Bank

South Bank


Queensland Musem

Queensland Musem

Ale samo South Bank to także Centrum Wystawowo Kulturalne.

W Convention Centre mają miejsce wyprzedaże, wystawy i show’y. Nowoczesne hale są przystosowane do wszelakich imprez i klimatyzowane pomieszczenia spełniają tę rolę świetnie. Ja co roku odwiedzam Pet Show.

Queensland Performing Arts Centre - dom sztuki, musicali, teatru, baletu, opery i wszelakich koncertów. Konserwatorium Griffith University gdzie studenci rozwijają swe talenty muzyczne.

Queensland Museum - nowoczesne interaktywne muzeum regionu Queensland. W nim dowiesz się na przykład, że największy karaluch w Queensland waży tyle samo co dwie myszy i jest największym karaluchem świata! Zobaczysz też jakie bogactwa znajdziesz na terenach stanu i dowiesz się dlaczego buduje się tutaj Queenslander’y.

Queensland Maritime Museum - tutaj dowiesz się o wszystkim co wiąże się z pływaniem i statkami.

Queensland Art Gallery - możesz zobaczyć przeszło 10 tysięcy eksponatów obejmujących nie tylko obrazy czy rzeźby, ale także fotografie, instalacje czy filmy video.

Hands On Art - ulubione miejsce dzieci, gdzie mogą oddać się pracom ręcznym i rzemiosłu. Sprawdź stronę i dowiedz się jak Twoje dziecko może spędzić czas.

Ważne jest w South Bank to, że większość muzeów i galerii jest bezpłatna. Dla bywalców park ma też specjalne oferty. Jeśli wydasz w jednym z punktów usługowych minimum 30$, dostaniesz bilet na bezpłatny parking (szczegóły - www.south-bank.net.au/special_offers/free_parking).

Przedruk: australiana.pl