KLUB MIŁOŚNIKÓW AUSTRALII I OCEANII w Bydgoszczy  

Cairns

Drukuj
Cairns
Cairns, Esplanade

Cairns, Esplanade

Cairns, The Mall

Cairns, The Mall

Cairns zostało założone w 1876 roku, jako port obsługujący przewóz złota z rzeki Hudgkinson oddalonej jakieś 100 km w głąb lądu. Swoją nazwę zawdzięcza jak wiele innych miast Australii nazwisku gubernatora Sir William Wellington Cairns.

Pierwszą powstałą ulicą jest słynna do dziś - The Esplanade, której plany powstały już w październiku 1876 roku. To tu kończy się linia kolejowa z Brisbane oraz Bruce HWY, główna trasa od Sydney.

Dziś trudno sobie wyobrazić, że to tak nowoczesne miasto wśród tropików zaczynało swą historię od kilku namiotów i szop. Wśród tamtejszej ludności było sporo Chińczyków i Malezyjczyków, emigrantów pracujących przy wydobyciu złota, którzy potem osiedlili się na dobre otwierając własne biznesy. To właśnie decyzja o budowie linii kolejowej wpłynęła na szybki rozwój Cairns. Kolej bardzo pomogła miastu gdyż otoczone przez strome wzgórza i dziką roślinność powodowały ograniczony dostęp do niego od strony lądu. W górę z Atherton przewożono robotników a w drogę powrotną transportowano drzewo.

Kiedy wydobycie złota powoli zaczęło zamierać, mieszkańcy Cairns zaczęli powoli rozglądać się za innymi źródłami dochodu. Cairns dla nas to wciąż region farm trzcin cukrowych, szczególnie na płaskich częściach ziemi. Oprócz tego zajęto się hodowlą bawełny czy plantacjami ryżu, a bardziej na południu zajęto się tytoniem, warzywami i owocami.

Obszary bardziej na północ pełniły też ważną rolę podczas II Wojny Światowej za względu na stacjonowanie wojsk alianckich. Przez moment obawiano się, że po upadku Singapuru to tylko kwestia czasu, kiedy Japończycy zaatakują północną Australię. W istocie mieszkańcy doświadczyli parę bombardowań ze strony Japończyków.

Po zakończeniu wojny życie zaczęło wracać powoli do normy, a północna część Queensland zaczęła być coraz bardziej doceniania, jako także region turystyczny. To, co czyni je tak niepowtarzalnym i interesującym to natura wokół. Wielka Rafa Koralowa przyciąga tam największą ilość turystów i ze względu na coraz większą popularność wybudowano w 1984 roku międzynarodowe lotnisko.

Cairns Markets

Znajdują się wzdłuż głównej ulicy The Esplanade, które jak wiele takich miejsc w Australii oferują nie tylko praktyczne towary, ale także ręczne wyroby miejscowych artystycznych talentów także tych kulinarnych. Otwarte co dzień o godzinie 16.30.

Cairns Muzeum
Cairns, Museum

Cairns, Museum


Cairns, Kolejka do Kurandy

Cairns, Kolejka do Kurandy

Muzeum miasta znajduje się na rogu ulic Shields i Lake i prezentuje dzieje miasta i regionu. Obejmuje początki rdzennych mieszkańców: Aborygenów i wysp Torres, potem wpływ kultury chińskiej, złota i drewna na rozwój miasta i każdy ważniejszy etap w historii miasta. Muzeum dysponuje szeregiem publikacji na temat Cairns oraz kaset video i są one dostępne w sprzedaży. Godziny otwarcia poniedziałek - sobota 10.00-15.00. Muzeum jest całkowicie klimatyzowane.

Tjapukai

Czyli Aborygeńskie Centrum Kultury, w którym można doświadczyć duchowego przesłania i natury kultury rdzennej ludności Australii. Przedstawienie obejmuje tańce, pokaz jak zrobić bumerang, instrumenty aborygeńskie i wiele innych. Centrum znajduje się zaraz obok stacji kolejki Skyrail i najlepiej połączyć wizytę wraz z wyprawą do Kurandy.

Kuranda

Kuranda to miejscowość wysoko ponad Cairns w górach, do której możemy się dostać jadąc specjalnym wycieczkowym pociągiem, linią zbudowaną na zboczu góry. Zapierające dech w piersi widoki zapewni nam też zjazd z góry kolejką linową podwieszoną ponad lasami. Sama Kuranda to małe miasteczko z wieloma atrakcjami, ale o tym osobno, bo jest o czym pisać.

Wielka Rafa Koralowa

Wielka rafa koralowa składa się z tysiąca różnych koralowych roślin. Rozmiar jej jest wielkości Wysp Brytyjskich i Irlandii złączonych razem. Całość rafy można zobaczyć z księżyca gołym okiem.

Różnorodność żyjących stworzeń w rafie koralowej jest najwyższa na świecie, bo żyje tam przeszło 1,600 gatunków ryb, 6000 rodzajów skorupiaków, 4000 mięczaków, żółwi, wielorybów i delfinów. To sprawia, że rafa koralowa jest jakby kalejdoskopem kolorów i kształtów zwierząt.

Kalendarz życia rafy: miesiące październik, listopad, grudzień są miesiącami rozrodu. Styczeń do maja to czas kiedy młode uczą się życia w nowym środowisku. Czerwiec do Września to czas rozrodu wielorybów.

Różnorodność ofert na wycieczki do Wielkiej Rafy Koralowej sprawia, że bez problemu można wybrać to co się lubi, od połowy dnia na łódce połączonej z nurkowaniem do rafy, do całego dnia czy nawet weekendu na łodzi. Wyposażenie w sprzęt nurkujący też jest na wysokim poziomie, więc bez obaw można się oddać swojej pasji i podejrzeć życie kolorowych żyjątek.

Cairns Tropical ZOO

Otwarte w 1980 roku tropikalne ZOO w Cairns jest największym i najbardziej zróżnicowanym parkiem w północnych tropikach Queensland. Pokrywa ono 6 hektarów przygotowanych specjalnie pod nie ogrodów. Zoo jest parkiem prywatnym i dba o przeszło setki lokalnych i tych egzotycznych zwierzątek.

Atrakcyjność oferty to urządzanie wycieczek także w nocy. Ta nocna przygoda nie może obyć się bez typowego australijskiego BBQ i ogniska. Tak jak większość ofert w Cairns, ZOO zapewnia odbiór z dowolnego hotelu z Cairns.

Przedruk: australiana.pl