KLUB MIŁOŚNIKÓW AUSTRALII I OCEANII w Bydgoszczy  

Zbliżające się wybory

Drukuj
(1 głos, średnia ocena 1.00 na 5)
Parliament House

Całkiem niedawno przeżywaliśmy w Polsce kampanię wyborczą zakończoną przedterminowymi wyborami na Prezydenta RP. Australijczyków także wkrótce czekają przedterminowe wybory, jednak będą one dotyczyły parlamentu australijskiego. W sobotę, po spotkaniu z reprezentującą tytularną głowę państwa, brytyjską królową Elżbietę II - gubernator generalną Quentin Bryce, premier Australii Julia Gillard podała, że odbędą się one 21 sierpnia.

Głównymi siłami, które prawdopodobnie stoczą ostrą walkę o mandaty parlamentarne będzie sprawująca obecnie władzę i do niedawna kierowana przez Kevina Rudda - Australijska Partia Pracy oraz kierowana przez Tony'ego Abbotta - opozycyjna partia konserwatywna. Sondaże dają obecnie bardzo niewielką przewagę Partii Pracy, jednak do wyborów jeszcze trochę czasu i wszystko może się zdarzyć.

Kevin Rudd, kierujący Partią Pracy oraz piastujący stanowisko Premiera podjął serię niepopularnych decyzji co skutkowało nie wywiązaniem się z obietnic przedwyborczych złożonych wyborcom w 2007 roku. W wyniku tego kierownictwo partii postanowiło usunąć go z obu stanowisk i fotel premiera powierzyć dotychczasowej wicepremier Julii Gillard. Tym samym pani Gillard została pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii państwa australijskiego. Obejmując stanowisko, zobowiązała się do rozpisania przedterminowych wyborów,  mających stanowić ostateczny test jej przywództwa.

Oczekuje się, że głównymi tematami kampanii będzie: stan gospodarki, reforma systemu opieki zdrowotnej, walka ze zmianami klimatu oraz problem nielegalnej imigracji.