KLUB MIŁOŚNIKÓW AUSTRALII I OCEANII w Bydgoszczy  

Trzy nowe gatunki dinozaurów

Drukuj
(2 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)
Australijskie dinozaury

Artystyczna rekonstrukcja odkrytych dinozaurów - T. Tischler,

Australian Age of Dinosaurs Museum of Natural History

W prehistorycznym billabong położonym w zachodniej części stanu Queensland, zostały odkryte trzy nowe gatunki dinozaura australijskiego. O odkryciu poinformowała Anna Blight, premier stanu Queensland, podczas uroczystości otwarcia pierwszej części Australian Age of Dinosaurs Museum of Natural History w Wiston.

Dinozaury zostały nazwane: Banjo (mięsożerny theropody - Theropoda) oraz Matilda i Clancy (olbrzymie roślinożerne sauropody - Sauropodomorpha), tak samo jak postacie stworzone przez poetę Banjo Patersona, który w Winton w 1885 roku napisał jedną z najbardziej znanych australijskich piosenek - Waltzing Matilda. Odkrycia dokonano właśnie w pobliżu Winton, w warstwie geologicznej, której wiek określnany jest na ok 98 milionów lat.

Pierwszy sauropod był oznaczony w Australii ponad 75 lat temu, podczas wykopalisk finansowanych wspólnie przez Rząd Stanowy oraz Australian Age of Dinosaurs Museum and Queensland Museum.

Mięsożerny Wintonensis Australovenator (Banjo) jest australijską odpowiedzią na Velociraptora, rozsławionego w Hollywoodzkich superprodukcjach filmowych Jurasic Park. Pozostałe dwa dinozaury to roślinożerne i czteronożne sauropody. Są one nowymi przedstwaicielami Titanosurusów - największych zwierząt jakie kiedykolwiek chodziły po naszej planecie.

"Odkrycia te są wielkim przełomem w zrozumieniu prehistorycznego życia w Australii" - powiedziała pani Bligh. "Wystawienie ich w australijskim Muzeum Dinozaurów jest także ogromną szansą dla turystyki edukacyjnej".

Gdy w 2015 roku budowa zostanie ukończona, Muzeum będzie największym na świecie zbiorem skamieniałości dinozaurów.

Źródło: news.com.au